Siirry pääsisältöön

Kirppistuolin uudet kuteet


Kirppikseltä aikoinaan löytynyt 
vanha Askon nojatuoli 
sai nopeasti uuden verhoilun matonkuteista.


http://minahot.blogspot.fi/

http://minahot.blogspot.fi/

http://minahot.blogspot.fi/
http://minahot.blogspot.fi/
http://minahot.blogspot.fi/


Kudoin kaksi sopivan kokoista kappaletta, 
toisen selkäosan ja toisen istuinosa verhoiluun.
Selkäosan ompelin hupuksi 
ja istuinosan kiristin istuimen alta tiukaksi.


Tämän tuolin verhoilu- projekti oli huomattavasti helpompi ja nopeampi 
kuin tämän rokokoo- tuolin verhoilu aikoinaan...


http://minahot.blogspot.fi/


Nykyään kun aikaa ja energiaa on vähemmän omille projekteille, 
on helpot ja nopeat toteutukset ihan parhaita!

Minttu

Kommentit

  1. Kylläpä onkin hieno idea! Tuoli näyttää upealta.

    VastaaPoista
  2. Vau! Upea tuoli ja loistava idea!

    -piia

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Tykkään myös tuolista ja oli jo pitkään harmittanut kun se lojui varastossa repaleisen verhoilun vuoksi. Nopeasti sen sitten lopulta sai käyttökuntoon.

      Poista
  3. Vastaukset
    1. Kiitos:-) Olen itsekkin tyytyväinen lopputokseen.

      Poista
  4. hei, meillä on yks tuoli kans joka tarvis kivan päällisen enkä oo keksinyt mitä sille tekisin. ehkä jos osaisin niin voisin koklata jotain tuollaista!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Suosittelen, helppoa ja nopeaa! Voisit tehdä niitä palmikoitakin!

      Poista

Lähetä kommentti

Tämän blogin suosituimmat tekstit

Zig Zag- matto

Alunperin vessan matoksi kaavailtu zig zag- kuvioinen matto  toimikin paremmin isompana pintana,  joten se sijoitettiinkin olohuoneeseen. Käsityöni ovat lähes poikkeuksetta ilman ohjeita tehtyjä kokeiluja.   Lopputulosta saa jännittää loppuu asti, koska suunnitelmat muuttuvat moneen kertaan matkan varrella.  Tämä matto meinasi jäädä tekemättä, koska "loimena" kulkeva vaihtoväri häiritsi minua alkuun liikaa.  Mutta kauempaa katsottuna ja isompana pintana  se tuokin mattoon kivaa elävyyttä.  Lisäksi kuviointi on hieman toispuoleinen. Mies ehdotti keltaista raitaa sivuun  ja se itseasiassa toimii tosi kivasti. Maton kaveriksi on valmistumassa keltainen viltti. Mukavaa viikonalkua! Minttu

Mintun maku löytyy Instagramista

Olen kokeellisesti herätellyt Mintun makua henkiin Instagramin puolella.  Löydät tilin ja kuvat tunnisteilla @mintunmaku #mintunmaku   Tervetuloa seuraamaan Mintun makua Instagramiin!

Kätevä isäntä

Onni on oma remonttitaitoinen aviomies.  Mies, joka remontoi perheelleen kodin  ja tarpeentullen taivuttelee vaikka rautalankaa. Talostamme puretuista vanhoista peiliovista  meidän kätevä isäntä on rakentanut  makuuhuoneeseen vaatekaapit ja liukuoven sekä  tietokonepöydän ja olohuoneeseen televisiotason. Valot vaatekaapissa helpottavat suuresti vaatekaapilla asiointia . Makuuhuoneen ovi. Tietokonepöydän jalka löytyi kellaristamme ja on ilmeisesti vanha teollisuusompelukoneen jalka. Televisiotaso on rakennettu seinään kiinni.  Ennenkaikkea kätevä isäntä tekee mitä emäntä kulloinkin on keksinyt pyytää! ; )