Siirry pääsisältöön

110 palan palapeli



Ensin virkataan 110 isoäidinneliötä matonkuteesta. Yhden palan koko noin 22 cm x 22 cm.

 Sommitellaan valmis peitto (10 palaa x 11 palaa). 
Yhdistetään palat virkkaamalla. Huolitellaan reuna tuplapylväillä. 
Valmis päiväpeitto on kooltaan noin 230 cm x 250 cm. Painoa huikeat 23,5 kiloa.
 Lopuksi merkataan oma työ.

Kommentit

  1. Wau, kaunis! Enpäs ollut hoksannutkaan, että matonkuteesta voisi virkata päiväpeiton!

    VastaaPoista
  2. Kiitos :) Matonkuteet taipuvat vaikka mihin, kunhan vain painosta ei tule ongelma ;)

    VastaaPoista
  3. Kyllä tuli hieno!!! Toi merkki kruunaa tuon! Olet taitava! <3

    VastaaPoista
  4. Tää on huikaisevan kaunis! Tällaiselle matonkudefriikille ei sais näyttää tällaisia tekeleitä, hulluuttani lähden pian toteuttamaan kans! :D Joskus mietin oman halk. 230 cm virkatun maton pesua, tänkin kanssa joutunee ehkä pohtimaan.. =)

    VastaaPoista
  5. Kiitos<3 Olen kyllä tyytyväinen lopputulokseen vaikka aika isotöinen juttuhan tuo oli. Pesulassa luulis onnistuvan peseminen. Matonkude on todella koukuttavaa! Viikonloppuna kokeilin sitä taas vähän erilaisiin juttuihin ja mietin et pitäsköhän noi joka paikassa lojuvat kerät oikeasti piilottaa ennenkuin meidän koko kämppä on vuorattu matonkuteella :-D

    VastaaPoista
  6. Löysin blogisi ja heti meni seurantalistalle. (: Mietinnässä on vaikka mitä matonkuteesta tehtyä ja tällainenkin vaikuttaa aika houkuttelevalta projektilta.

    VastaaPoista
  7. Aivan mielettömän kaunis:) Wau! Nyt alkoi sormia syyhyttää. Leikkaatko itse kuteet vai ostatko valmiina? Tässä samassa pakko sanoa, että sinulla on ihanan kaunis ja raikkaasti sisustettu koti=tykkään:)

    VastaaPoista
  8. Kiitos <3 ostan kuteet valmiiksi leikattuina säkeissä. Oma hommansa on niiden säkkien selvittelyissä, mutta on edullisempaa ostaa niin kuin valmiina vyyhteinä. Itse leikkaaminen varmasti vieläkin työläämpää ja haastavaa saada tasalaatuista. Kiitos kauniista kotini kommentoinnista <3

    VastaaPoista
  9. Onko toi matonkude puuvillatrikoota? vai sitä ontelokudetta?

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kude on puuvillatrikoota. Ontelokuteesta saisi varmasti tasalaatuisemman ja kevyemmän version.

      Poista

Lähetä kommentti

Tämän blogin suosituimmat tekstit

Zig Zag- matto

Alunperin vessan matoksi kaavailtu zig zag- kuvioinen matto  toimikin paremmin isompana pintana,  joten se sijoitettiinkin olohuoneeseen. Käsityöni ovat lähes poikkeuksetta ilman ohjeita tehtyjä kokeiluja.   Lopputulosta saa jännittää loppuu asti, koska suunnitelmat muuttuvat moneen kertaan matkan varrella.  Tämä matto meinasi jäädä tekemättä, koska "loimena" kulkeva vaihtoväri häiritsi minua alkuun liikaa.  Mutta kauempaa katsottuna ja isompana pintana  se tuokin mattoon kivaa elävyyttä.  Lisäksi kuviointi on hieman toispuoleinen. Mies ehdotti keltaista raitaa sivuun  ja se itseasiassa toimii tosi kivasti. Maton kaveriksi on valmistumassa keltainen viltti. Mukavaa viikonalkua! Minttu

Mintun maku löytyy Instagramista

Olen kokeellisesti herätellyt Mintun makua henkiin Instagramin puolella.  Löydät tilin ja kuvat tunnisteilla @mintunmaku #mintunmaku   Tervetuloa seuraamaan Mintun makua Instagramiin!

Kätevä isäntä

Onni on oma remonttitaitoinen aviomies.  Mies, joka remontoi perheelleen kodin  ja tarpeentullen taivuttelee vaikka rautalankaa. Talostamme puretuista vanhoista peiliovista  meidän kätevä isäntä on rakentanut  makuuhuoneeseen vaatekaapit ja liukuoven sekä  tietokonepöydän ja olohuoneeseen televisiotason. Valot vaatekaapissa helpottavat suuresti vaatekaapilla asiointia . Makuuhuoneen ovi. Tietokonepöydän jalka löytyi kellaristamme ja on ilmeisesti vanha teollisuusompelukoneen jalka. Televisiotaso on rakennettu seinään kiinni.  Ennenkaikkea kätevä isäntä tekee mitä emäntä kulloinkin on keksinyt pyytää! ; )